Answer:
1. $82,902
2. $85,106
3. $8.48 per unit
4. $83,426
Step-by-step explanation:
Calculation to Determine cost of goods sold using the FIFO method, the LIFO method, and the average-cost method
1. With FIFO Method the Purchases that was made earlier will be sold first.
Cost of goods sold = (2,820 x $7) + (7,018x $9)
(2,820-9,838=7,018)
Cost of goods sold= $19,740+ $63,162
Cost of goods sold= $82,902
2. With LIFO Method Purchases that are made last will be sold first.
Cost of goods sold = (8,120 x $9) + (1,718 x $7)
(8,120-9,838=1,718)
Cost of goods sold= $73,080 + $12,026
Cost of goods sold = $85,106
3. Using Average cost method
Average cost per unit = [(2,820 x $7) + (8,120 x $9)]/(2,820 + 8,120)
Average cost per unit=$19,740+$73,080/10,940
Average cost per unit= $92,820/10,940
Average cost per unit=$8.48 per unit
4. Cost of goods sold = 9,838 x $8.48
Cost of goods sold= $83,426