Answer:
The right approach is "282 pounds".
Step-by-step explanation:
The given values are:
Average consumption (d)
= 50 pounds a day
Lead time (L)
= 4 days
Standard deviation of lead time (sl)
= 1 day
Z value for 5% stock out risk will be:
⇒

⇒

So,
Reorder point is:
⇒

On substituting the values, we get
⇒

⇒
