147k views
4 votes
How much work is done when a man uses a force of 400 N to push a car a distance of 50 metres

User Dog Lover
by
8.3k points

1 Answer

2 votes

Answer:

The answer is 20,000 J

Step-by-step explanation:

The work done by an object can be found by using the formula

workdone = force × distance

From the question

force = 400 N

distance = 50 m

We have

work done = 400 × 50

We have the final answer as

20,000 J

Hope this helps you

User JoeFletch
by
6.6k points