Answer:
-12.5 m/s²
Explanation:
v (final velocity) = 0
u (intial velocity) = 150 m/s
t = 12s
a= v-u/t
a = 0 - 150 / 12
a = -12.5 m/s²
7.8m questions
10.4m answers