88.5k views
2 votes
What is the H30* concentration of 0.027 M Ca(OH)2?

Select one
O 3.9 x 10-13 M.
0 0.027 M
O 1.9 x 10-13 M
0 3.7 x 10-13 M

User Efarley
by
7.4k points

2 Answers

3 votes
The correct answer is C. 1.9 x 10-13 M
• I just summed down the answer from the other guy in case people didn’t get the answer

Have a nice day :)
User Pochen
by
6.6k points
7 votes

Answer:

1.9 x 10⁻¹³M

Step-by-step explanation:

Given 0.027M Ca(OH)₂(aq) => 0.027M Ca⁺²(aq) + 2(0.027M) OH⁻(aq)

2(0.027M) OH⁻(aq) = 0.054M OH⁻(aq).

from [H⁺][OH⁻] = 1 x 10⁻¹⁴ at STP Conditions (0°C, 1Atm)

∴{H⁺] = [H₃O⁺] = (1 x 10⁻¹⁴/0.054)M = 1.85 x 10⁻¹³M or 1.9 x 10⁻¹³at 0°C & 1Atm pressure.

User Dorin Baba
by
7.4k points