229k views
0 votes
Ms. Heinz spent 12 dollars on 30 bus tokens for

the field trip. What was the cost of 12 tokens

2 Answers

3 votes

Final answer:

The cost of 12 tokens is $4.80.

Step-by-step explanation:

This question is related to a budget constraint problem. The given information is not directly related to the question about the cost of 12 tokens. However, we can assume that the cost of 12 tokens is proportional to the total cost of 30 tokens. We can set up a proportion to solve for the cost of 12 tokens:

30 tokens = $12

12 tokens = (12/30) x $12 = $4.80

Therefore, the cost of 12 tokens is $4.80.

User Miles Alden
by
5.1k points
2 votes

Answer:

4.8

Step-by-step explanation:

Firstly, you take the ratio 12d/30t(d=dollars, t=tokens). And you switch it to (unknown)d/30t. And if you execute the formula(12 * 12 / 30) you get 4.8.

hope i helped

User Stephane Gosselin
by
4.5k points