menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
At Wal Mart a 32 ounce gatorade cost $ 1.99 and at Target a 24 ounce gatorade costs $1.09. Which store has the better buy?
asked
Feb 16, 2021
159k
views
5
votes
At Wal Mart a 32 ounce gatorade cost $ 1.99 and at Target a 24 ounce gatorade costs $1.09. Which store has the better buy?
Mathematics
high-school
Olafure
asked
by
Olafure
8.4k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
3
votes
I believe target has the better deal.
Paul McLean
answered
Feb 23, 2021
by
Paul McLean
8.1k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Feb 17, 2024
1.7k
views
If Wal-Mart drives out-of-business K-Mart, Target, etc., to become the only significant retailer, what would likely happen? Select one: a. The Supreme Court would get involved first. b. Prices would certainly
Mseery
asked
Feb 17, 2024
by
Mseery
8.5k
points
Social Studies
college
1
answer
0
votes
1.7k
views
asked
Apr 11, 2024
71.7k
views
Proctor & Gamble pays special attention to the needs of national retailers, such as Target and Wal- Mart, through A. national account selling B. business-to-business databases C. electronic data interchanges
Goncalotomas
asked
Apr 11, 2024
by
Goncalotomas
8.1k
points
Business
high-school
1
answer
5
votes
71.7k
views
asked
Aug 25, 2024
67.7k
views
How much does Wal-Mart sell per employee? How much does Target sell per employee? How much does Whole Foods sell per employee?
Sanxiyn
asked
Aug 25, 2024
by
Sanxiyn
8.6k
points
Business
high-school
1
answer
2
votes
67.7k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org