menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
At Wal Mart a 32 ounce gatorade cost $ 1.99 and at Target a 24 ounce gatorade costs $1.09. Which store has the better buy?
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
At Wal Mart a 32 ounce gatorade cost $ 1.99 and at Target a 24 ounce gatorade costs $1.09. Which store has the better buy?
asked
Feb 16, 2021
159k
views
5
votes
At Wal Mart a 32 ounce gatorade cost $ 1.99 and at Target a 24 ounce gatorade costs $1.09. Which store has the better buy?
Mathematics
high-school
Olafure
asked
by
Olafure
8.4k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
3
votes
I believe target has the better deal.
Paul McLean
answered
Feb 23, 2021
by
Paul McLean
8.1k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Feb 17, 2024
1.7k
views
If Wal-Mart drives out-of-business K-Mart, Target, etc., to become the only significant retailer, what would likely happen? Select one: a. The Supreme Court would get involved first. b. Prices would certainly
Mseery
asked
Feb 17, 2024
by
Mseery
8.5k
points
Social Studies
college
1
answer
0
votes
1.7k
views
asked
Apr 11, 2024
71.7k
views
Proctor & Gamble pays special attention to the needs of national retailers, such as Target and Wal- Mart, through A. national account selling B. business-to-business databases C. electronic data interchanges
Goncalotomas
asked
Apr 11, 2024
by
Goncalotomas
8.1k
points
Business
high-school
1
answer
5
votes
71.7k
views
asked
Aug 25, 2024
67.7k
views
How much does Wal-Mart sell per employee? How much does Target sell per employee? How much does Whole Foods sell per employee?
Sanxiyn
asked
Aug 25, 2024
by
Sanxiyn
8.6k
points
Business
high-school
1
answer
2
votes
67.7k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Other Questions
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
The cost of 5 similar digital cameras and 3 similar video cameras is 3213. Each video camera costs 4 times as much as each digital camera. John buys a digital camera and a video camera. How much does he
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org