40.1k views
0 votes
A package of 6 insulated gloves cost $50.94. what is the unit price of the pair of gloves.

1 Answer

4 votes

Answer:

i think your answer would be $8.49 for a pair of gloves.

Explanation:

50.94 / 6 = 8.49

User Jeremy Gurr
by
5.0k points