176k views
4 votes
4pounds of tomatoes for 6 dollars what was the cost per pound of tomatoes

User Jpyams
by
5.2k points

2 Answers

4 votes

Answer:

x = $1.50; The cost per pound of tomatoes is $1.50

Explanation:

We can the cross method.

4 pounds = $6

1 pound = x

4x = 6*1

4x=6

4x/4 = 6/4

x= 1 1/2 or $1.50

x = $1.50

The cost per pound of tomatoes is $1.50

Hope this helps!

User Dmitri M
by
5.3k points
2 votes

Answer:

$1.50

Explanation:

User Andre Soares
by
5.0k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.