Answer:
x = $1.50; The cost per pound of tomatoes is $1.50
Explanation:
We can the cross method.
4 pounds = $6
1 pound = x
4x = 6*1
4x=6
4x/4 = 6/4
x= 1 1/2 or $1.50
x = $1.50
The cost per pound of tomatoes is $1.50
Hope this helps!
$1.50
5.6m questions
7.3m answers