126k views
2 votes
Joseph is shopping for school supplies. He can buy a box of 24 pens for $4.32 or a box of 36 pens for $5.76. Which is a better buy? Explain your reasoning.

1 Answer

5 votes

Answer:

the better one to buy is a box of 36 pens for $5.76. because it is cheaper per pen.

Explanation:

4.32 / 24 = 0.18 cents a pen

5.76 / 36 = 0.16 cents a pen

User JLS
by
7.9k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories