219k views
2 votes
Bryan’s mom spent $46.20 filling up her gas tank. If her gas tank can hold 12 gallons of gas, how much did each gallon cost?

A. $3.48
B. $3.85
C. $3.86

1 Answer

4 votes

Answer: Each gallon costs $3.85

Step-by-step explanation:

We know that Bryan's mom spent $46.20 on gas, and her car can hold up to 12 gallons. Therefore all we have to do is:

$46.20 ÷ 12 = $3.85

Each gallon costs $3.85

User Jansohn
by
8.1k points