21.4k views
0 votes
Diego pays $4.50 for 3 pounds of bananas and 2 pounds of oranges. one pound of oranges cost $0.75 more than one pound of bananas let b represent the price per pound of bananas. Which equation represents the situation, and what is the price per pound of each fruit? 3b + 2b = 4.50; $0.90 per bananas, $0.90 per pound of oranges 3b + 2(0.75) = 4.50; $1.00 per bananas, $1.75 per pound of oranges 3b + 2(b + 0.75) = 4.50; $0.60 per bananas, $1.35 per pound of oranges 3b + 2b = 4.50; $1.35 per bananas, $0.60 per pound of oranges

1 Answer

3 votes

Given:

Diego pays $4.50 for 3 pounds of bananas and 2 pounds of oranges.

One pound of oranges cost $0.75 more than one pound of bananas.

To find:

The equation which represents the situation, and what is the price per pound of each fruit.

Solution:

Let b represent the price per pound of bananas.

Cost of 3 pound of banana = $3b

One pound of oranges cost $0.75 more than one pound of bananas.

So, cost of one pound of oranges = $(b+0.75)

Cost of 2 pound of oranges = $2(b+0.75)

Diego pays $4.50 for 3 pounds of bananas and 2 pounds of oranges.


3b+2(b+0.75)=4.50

Therefore, the required equation is
3b+2(b+0.75)=4.50.

On solving the above equation, we get


3b+2b+1.50=4.50


5b=4.50-1.50


5b=3

Divide both sides by 5.


b=(3)/(5)


b=0.60

Now,


b+0.75=0.60+0.75=1.35

Therefore, the price of fruits are $0.60 per bananas, $1.35 per pound of oranges.

Hence, the correct option is C.

User Kevin Curnow
by
7.5k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.