94.2k views
2 votes
Find the density of evaporated milk if 411 grams occupy 384 cm^3

User Ahmad Beg
by
6.3k points

1 Answer

3 votes

Answer:

The answer is 1.07 g/cm³

Step-by-step explanation:

The density of a substance can be found by using the formula


density = (mass)/(volume) \\

From the question

mass = 411 g

volume = 384 cm³

We have


density = (411)/(384) \\ = 1.0703125

We have the final answer as

1.07 g/cm³

Hope this helps you

User Linette
by
7.0k points