48.4k views
1 vote
7.

Meredith spent $367.80 on tulip mand daffodil bulbs for her
flower bed. A bag of tulip bulbs Meredith spent $367.80 on tulip and daffodil bulbs for her flower bed. A bag of tulip bulbs cost $7.95 and daffodil bulbs cost $6.80 per bag. If she bought three times as many tulips as daffodils, how many bags did she buy of each kind?
tulips as daffodils, how many bags did she buy of each kind?

User Air
by
5.8k points

1 Answer

0 votes
The answer is 365 don’t listen to me
User John Camerin
by
5.5k points