Answer:
The correct answer is D
Explanation:
Cost of q quarts of Cranberry juice will be: $ 6.30q and cost of 4 quarts of apple juice will be $ (3.60×4)= $ 14.40. Total quarts of items would be q+4 , and he also wants to sell the juice at cost for $4.50 per quart. That means that the total cost to sell the juices will be $4.50(q+4) . Also, Total cost= Cost of q quarts of cranberry juice+cost of 4 quarts of apple juice.