62.5k views
3 votes
Josh mowed ⅘ of a yard in ⅖ of an hour. How many yards can Josh mow in 1 hour?

Molly bought 5 pounds of apples for $7.95, how much did each pound cost.
Ella worked 22 hours and got paid 249.26. How much did she make an hour?
If Robin drove ⅔ of a mile in 1/12 of an hour, how far can she drive in 1 hour?

1 Answer

3 votes
1. 2 yards
2. $1.59
3. $11.33
4. 8 miles
User Tom Dunham
by
4.9k points