menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
You spend $40 on $5 pounds of concrete.what is the unit rate in dollars per pound
asked
Jan 21, 2021
93.1k
views
5
votes
You spend $40 on $5 pounds of concrete.what is the unit rate in dollars per pound
Mathematics
college
Pando
asked
by
Pando
5.4k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
5
votes
$8 pounds
Step by step explanation =
40 divided by 5 = 8
Wenuka
answered
Jan 22, 2021
by
Wenuka
4.7k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
4
votes
Answer:
$8/pound
Explanation:
$40 ÷ 5 lbs = 8$ per pound
RevJohn
answered
Jan 27, 2021
by
RevJohn
5.4k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
5.3m
questions
6.9m
answers
Other Questions
Pizza planet is running a special 3 pizzas for 16.50. What is the unit rate for one pizza
What number is halfway between 0 and 18
If the 9-inch wheel of cheese costs $18.60, what is the cost per square inch? If the cost is less than a dollar, put a zero to the left of the decimal point?
how long Will it take for $7000 investment to grow to $7553 and the annual rate of 3.4% compounded quarterly assume that no withdrawals are made
Need answer to math problem!!!
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org