12.7k views
2 votes
the filament of an electric lamp, which draws a current of 0.5 a is used for 2 hours. calculate the amount of charge flowing through the circuit

1 Answer

5 votes

Answer:

I = 0.25 AND T= 4 HOURS, Q = ??

multiply both min and sec , 240 and 60

we get 1400 sec

the formula for current is I = Q/T

substitute the given data in the formula and simplify it

so , Q = 3600C

User Lkraav
by
7.0k points