60.5k views
0 votes
Juanita wants to buy 12.5 pounds of stones to decorate her garden. The stone normally sells for $1.80 a pound. The salesman offers her a total price of $21.25. How much is she saving per pound with the salesman’s offer? Round to the nearest hundredth.

Juanita is saving $0.10 a pound.
Juanita is saving $0.17 a pound.
Juanita is saving $1.00 a pound.
Juanita is saving $1.17 a pound.

2 Answers

5 votes

Answer:

A. Juanita is saving $0.10 a pound.

I just did the test

User Sanjaya Liyanage
by
6.3k points
4 votes

Answer:

Juanita is saving $0.10 a pound.

Explanation:

Find the new price that the salesman offered her, by dividing the total price by the number of pounds of stones:

21.25 / 12.5

= 1.70

This means the new price is $1.70 a pound

Then, find the difference between the new price and the original:

1.80 - 1.70

= 0.10

So, Juanita is saving $0.10 a pound

User SMNTB
by
5.8k points