29.1k views
1 vote
A 7-pack of plastic rings costs $2.52. What is the unit price? per ring?​

1 Answer

5 votes

Answer:

7 rings = $2.52

then 1 ring will cost = 1/7×2.52

= 0.36

Therefore 1 ring will cost $0.36.

User Utsav T
by
4.5k points