127k views
0 votes
A box has a mass 40 kg
what is the weight of box ????


1 Answer

2 votes

Answer:

mass = 40 kg

g = 9.8 m/s²

weight = mg

= 40 x 9.8

= 392 N

User Huwr
by
6.8k points