58.4k views
0 votes
A boat is 2000m from a cliff. If the angle of depression from the top of the cliff to the boat is 10 degrees, how tall is the cliff.

User TomerBu
by
6.6k points

1 Answer

3 votes

Answer:

Let AB is the height of the cliff = H and p is the posit ion of the boat.Angle of depression= angle of elevation= 15 degrees therefore angle APB= 15 degrees tan 15=AB=h/1,000 h=(1,000)*tan 15=(1,000)(0.26794919243112)=268.94919243112 meters or

Simply: 268meters..........Ans

User Adrisons
by
6.9k points