88.7k views
1 vote
The question is in the screenshot

The question is in the screenshot-example-1
User Luc
by
4.5k points

2 Answers

3 votes

Hello.

To find the difference in cost per mile, divide the cost by the amount of miles, then subtract the two answers.

20.37 / 7 = 2.91 (cost per mile {cpm} for Uber)

15.40 / 4 = 3.85 (cost per mile {cpm} for Lyft)

3.85 - 2.91 = 0.94

The difference in cost per mile is $0.94

User Blachniet
by
5.3k points
4 votes

Answer:

The difference in cost per mile is $0.94.

Explanation:

Uber

7x = 20.37

x = $2.91 per mile

Lyft

4y = 15.4

y = $3.85 per mile

3.85 - 2.91 = 0.94

User MeV
by
5.1k points