220k views
15 votes
A 64 ounce bottle of organic orange juice costs $14.72. What is the cost per ounce?

2 Answers

8 votes

Answer:

23 cents

Explanation:

To see how many times 14.72 will go into 64 you divide 14.72/64 which will get you 0.23 (23¢)

User Procma
by
7.8k points
13 votes

Answer:

0.23 is the cost per ounce.

User Novitoll
by
8.7k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories