17.7k views
1 vote
2 tons of bark cost $9,960.00. What is the price per ounce?

Show work plz

User Brigadeiro
by
4.8k points

1 Answer

2 votes

Answer:

0.155625 or .16 cents per ounce

Explanation:

2 tons is 64000 ounces so 9960 divided by 64000 is .155625

User ManojP
by
5.5k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.