menu
Qammunity
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
A 5-pack of popsicles costs $0.95. What is the unit price?
asked
Jun 9, 2021
104k
views
0
votes
A 5-pack of popsicles costs $0.95. What is the unit price?
Mathematics
high-school
Ethyl Casin
asked
by
Ethyl Casin
8.3k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
4
votes
unit price - price of one
0.95/5= 0.19p
hope this helps
Ekaterine
answered
Jun 14, 2021
by
Ekaterine
8.8k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Aug 23, 2024
34.3k
views
A 9-pack of popsicles costs $4.77. What is the unit price?
Darewreck
asked
Aug 23, 2024
by
Darewreck
7.8k
points
Mathematics
high-school
2
answers
5
votes
34.3k
views
asked
Jul 23, 2024
28.7k
views
A 4- pack of popsicles costs $0. 73. What is the unit price, rounded to the nearest cent?
Friveraa
asked
Jul 23, 2024
by
Friveraa
8.6k
points
Mathematics
high-school
1
answer
0
votes
28.7k
views
asked
Sep 6, 2020
155k
views
An 8-pack of popsicles costs $0.96. What’s the unit price?
Buchannon
asked
Sep 6, 2020
by
Buchannon
8.3k
points
Mathematics
middle-school
2
answers
2
votes
155k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity