211k views
0 votes
Joyce poured 200 milliliters (mL) of water into a beaker, placed a thermometer in it, and heated it until it started to boil. She recorded a temperature of 100 degrees Celsius (°C) when it started to boil. She repeated the process with 400 mL of water. What would be the temperature when this second sample started to boil?

User Anand Shah
by
6.7k points

1 Answer

2 votes

Answer:

473 °C

Step-by-step explanation:

The following data were obtained from the question:

Initial volume (V1) = 200 mL

Initial temperature (T1) = 100 °C

Final volume (V2) = 400 mL

Final temperature (T2) =..?

Next, we shall convert celsius temperature to Kelvin temperature. This can be obtained as follow:

T(K) = T (°C) + 273

Initial temperature (T1) = 100 °C

Initial temperature (T1) = 100 °C + 273 = 373 K

Next, we shall determine the final temperature of the water as follow:

Initial volume (V1) = 200 mL

Initial temperature (T1) = 373 K

Final volume (V2) = 400 mL

Final temperature (T2) =..?

V1/T1 = V2/T2

200/373 = 400/T2

Cross multiply

200 × T2 = 373 × 400

200 × T2 = 149200

Divide both side by 200

T2 = 149200/200

T2 = 746 K

Finally, we shall convert 746 K to celsius temperature. This is illustrated below:

T(°C) = T(K) – 273

T(K) = 746 K

T(°C) = 746 – 273

T(°C) = 473 °C

Therefore, the temperature of the second sample when it starts to boil is 473 °C

User Justin Bell
by
6.7k points