Given parameters:
Percentage gain = 300%
Selling cost last year = $2420
Unknown:
Selling cost this year = ?
Solution:
To solve this problem;
Profit percent =

300 =

3 =

S- 2420 = 7260
S = $9680
To make a 300% gain, Jefferson Middle school needs a $9680 from fundraiser sales this year.