211k views
3 votes
You spend $4.50 on 5 pounds of apples. What is the unit rate in dollars per pound?

User Mathielo
by
5.1k points

1 Answer

3 votes

Answer:

$0.90/pound

Explanation:

4.5$ รท 5 pounds = $0.90 / pound

User Qwertyuu
by
4.6k points