Answer:
The runner's acceleration was

Step-by-step explanation:
Constant Acceleration Motion
It's a type of motion in which the velocity of an object changes by an equal amount in every equal period of time.
Being a the constant acceleration, vo the initial speed, vf the final speed, and t the time, the following relation applies:

Solving for a:

The runner speeds up from vo=5 m/s to vf=9 m/s in t=4 seconds, thus:


The runner's acceleration was
