55.2k views
1 vote
2. If you can buy 6 books for $32.16 online, find the unit price of a book.

User Teknopaul
by
6.3k points

2 Answers

5 votes

Answer:

$5.36 is the unit rate

Explanation:

32.16/6=5.36

User Loushou
by
6.0k points
4 votes

Answer: $5.36 per book

User Amuoeba
by
6.0k points