128k views
1 vote
1. If Ronnie paid $40 for 8 hamburgers, find the unit price of a hamburger.

2 Answers

2 votes

Answer:

the unit price would be $5

Explanation:

40÷8=5

5×8=40

User Danny Hiemstra
by
6.2k points
6 votes

Answer:

The burger is $5 each.

Explanation:

8x = 40

x = 5

User Gaurav Tewari
by
6.3k points