28.5k views
3 votes
A grocery store sells a bag of 6 oranges for $4.20. If Ayden spent $2.80 on oranges, how many did he buy?

2 Answers

3 votes

Answer:

4 oranges

Explanation:

First find the unit rate by dividing the price of 6 oranges by the amount of oranges in the bag. So $4.20÷6=0.7. 0.7 is the price of one orange. Since the dollar amount is small I just divided $4.20 by 2 and got $2.10 for three oranges. The question is asking how much he bought for $2.80 so add another .70 which is one more orange therefore he bought 4 oranges for $2.80

User Regis Santos
by
4.8k points
4 votes

Answer:

4 bags of oranges

Explanation:

First, we need to find out how much each bag of oranges costs so we divide.

$4.20 divided by 6 equals 0.7 which means that each bag of oranges costs $0.70.

Next we need to find out how much Ayden spent on oranges so we divide 0.70 by 2.80

2.80 divided by 0.70 equals 4.

This means that Ayden bought 4 bags of oranges.

Hope this helps!

User Anandhu
by
4.5k points