134k views
5 votes
A 2 gallon container of laundry detergent costs $21.36. What is the price per quart?

User James Lamb
by
5.2k points

1 Answer

3 votes

✩ Answer:

✧・゚: *✧・゚:*✧・゚: *✧・゚:*✧・゚: *✧・゚:*


\bold{Hello!}\\\bold{Your~answer~is~below!}

✩ Step-by-step explanation:

✧・゚: *✧・゚:*✧・゚: *✧・゚:*✧・゚: *✧・゚:*

✺ Turn your information into a fraction by inputting
21.36 as the numerator and
2 as the denominator:


  • (21.36)/(2)

✺ Expand
(21.36)/(2) by multiplying both numerator and the denominator by
100:


  • (2136)/(200)

✺ Reduce the fraction
(2136)/(200) to lowest terms by canceling out the common factor,
8:


  • (267)/(25)

✺ Divide the numerator by the denominator:


  • \boxed{\bold{10.68}}


Hope~this~helps~and,\\Best~of~luck!\\\\~~~~~-TotallyNotTrillex

"ටᆼට"

User Olynoise
by
5.5k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.