125k views
0 votes
A package of 3 pairs of insulated socks costs ​$17.07. What is the unit price of the pairs of socks​?

User BigDreamz
by
6.7k points

2 Answers

1 vote

Answer: The unit price is $5.69

Step-by-step explanation: We have to divide 17.07 by 3, which is 5.69

User Carlos Garces
by
6.1k points
4 votes

Answer: $5.69

Step-by-step explanation: 17.07 divided by 3 equals $5.69

User DotNetJayHawk
by
5.5k points