127k views
2 votes
You buy a costume for $250 and fifty pieces of candy

that each cost the same amount. You spend a total of
$270. What is the price of each piece of candy?

User Eric Dobbs
by
8.1k points

1 Answer

7 votes

Answer:

¢40 or $0.40

Explanation:

270 - 250 = 20

20 ÷ 50 = 0.4

User Shiridish
by
8.4k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories