menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
You buy a costume for $250 and fifty pieces of candy that each cost the same amount. You spend a total of $270. What is the price of each piece of candy?
asked
May 19, 2021
127k
views
2
votes
You buy a costume for $250 and fifty pieces of candy
that each cost the same amount. You spend a total of
$270. What is the price of each piece of candy?
Mathematics
college
Eric Dobbs
asked
by
Eric Dobbs
7.2k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
7
votes
Answer:
¢40 or $0.40
Explanation:
270 - 250 = 20
20 ÷ 50 = 0.4
Shiridish
answered
May 23, 2021
by
Shiridish
7.2k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
7.8m
questions
10.5m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org