73.8k views
4 votes
Jorge goes to the store and pays $4.80 for 1.5 pounds of fruit. What is the price per pound of the fruit?

User MOntu
by
6.5k points

1 Answer

4 votes

Answer:

$3.20

Explanation:

User TechnoIndifferent
by
7.3k points