114k views
4 votes
Which is a better deal?

An ice company charged $6.02 for 7 bags of ice. If a
convenience store sold 6 bags of ice for $5.52, which is a
better buy?
Explain/Justify your answer

1 Answer

4 votes

Answer:

The $6.03 for 7 bags of ice is a better deal

Explanation:

In order to find out which is a better deal we find the unit price.

To find the unit price we do the cost divided by how many bags of ice.

6.02 divided by 7 = 0.86, so the unit price is 0.86/1

5.52 divided by 6 = 0.92, so the unit price is 0.92/1

Finally, we can see which has a lower unit price which is the $6.03 for 7 bags of ice

User ASammour
by
4.5k points