Answer:
The $6.03 for 7 bags of ice is a better deal
Explanation:
In order to find out which is a better deal we find the unit price.
To find the unit price we do the cost divided by how many bags of ice.
6.02 divided by 7 = 0.86, so the unit price is 0.86/1
5.52 divided by 6 = 0.92, so the unit price is 0.92/1
Finally, we can see which has a lower unit price which is the $6.03 for 7 bags of ice