88.4k views
3 votes
An object accelerates 12.0 m/s2 when a force of 6.0 newtons is applied to it. What is the mass of the object?

1 Answer

5 votes

Answer:

The mass of object is 0.5 Kg.

Step-by-step explanation:

Given data:

Acceleration of object = 12.0 m/s²

Force on object = 6.0 N

Mass of object = ?

Solution:

Formula:

F = m×a

F = force

m = mass

a = acceleration

Now we will put the values in formula.

6.0 N = m × 12.0 m/s²

m = 6.0 N / 12.0 m/s²

( N = kg.m/s²)

m = 0.5 kg

The mass of object is 0.5 Kg.

User Robaudas
by
7.1k points