66.9k views
4 votes
Which would you buy a 2 liter bottle or juice for 2.50 or a 1 liter bottle of juice for 1.50$​

User Esteven
by
8.0k points

2 Answers

5 votes

Answer: the 2 liter bottle

Explanation:

you need to get to the unit number so divide 2.50 and it is 1.25 and then you know that is cheaper than 1.50 so it is a better option

User Henrietta
by
8.3k points
2 votes

Answer:

2 liter bottle

Explanation:

User Leni Kirilov
by
8.4k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories