140k views
3 votes
7.RP.

A supermarket is having a sale on canned foods. The sale includes 10 cans to beans for
$12.50. What is the unit price per can of beans?

1 Answer

5 votes

Answer:

1.25

Explanation:

because you do 12.5 and divide by 10 and it equals 1.25