The answer is $3.
Explanation:
1. Let's subtract 11 ($ remaining) from 23 ($ we had originally) to see how much we spent in total. (23 - 11 = 12)
2. Divide 12 ($ spent) and 4 (Avocados bought) to find out how much each avocado cost. (12 ÷ 4 = 3)
Answer:
the avacodos cost 12
Step-by-step explanation: if you sutract 23 by 11 you get 12 and if you chek you ansewer by adding 12+11=23
5.1m questions
6.7m answers