111k views
3 votes
You had 23 dollars to spend on 4 avocados. They were very green. After buying them you had 11 dollars. How much did each avocado cost?

2 Answers

7 votes

The answer is $3.

Explanation:

1. Let's subtract 11 ($ remaining) from 23 ($ we had originally) to see how much we spent in total. (23 - 11 = 12)

2. Divide 12 ($ spent) and 4 (Avocados bought) to find out how much each avocado cost. (12 ÷ 4 = 3)

User Neha Chopra
by
4.5k points
4 votes

Answer:

the avacodos cost 12

Step-by-step explanation: if you sutract 23 by 11 you get 12 and if you chek you ansewer by adding 12+11=23

User Amna Mirza
by
4.8k points