Answer: Each can of soda costed $1.50
Explanation:
The total cost was $8
Xavier's bought 4 snacks; each $1.25
4 x 1.25 = $5
How much for 2 cans of soda?
Well we know how much the snacks were ($5) and the total cost was $8, so the 2 cans costed $3 because 5 + 3 = 8. But how much did each can cost? Each can costed $1.50 because if the 2 cans costed $3, and we wanted to know how much 2 costed, we would have to divide 3 by 2 which is 1.50. So each can costed $1.50