menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
2. At Burger World, you can buy a party platter of 25 burgers for $75. What is the unit rate price of one hamburger?
asked
Aug 10, 2021
109k
views
1
vote
2. At Burger World, you can buy a party platter of 25 burgers for $75. What
is the unit rate price of one hamburger?
Mathematics
high-school
Zayadur
asked
by
Zayadur
7.5k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
3
votes
$3 per burger. You divide 75 by 25.
Jani Bela
answered
Aug 17, 2021
by
Jani Bela
8.5k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Feb 28, 2021
19.8k
views
2. At Burger World, you can buy a party platter of 25 burgers for $75. What is the unit rate price of one hamburger?
Sebahat
asked
Feb 28, 2021
by
Sebahat
8.5k
points
Mathematics
high-school
1
answer
2
votes
19.8k
views
asked
Dec 22, 2021
63.0k
views
The Highly Improbable Foods Company makes vegetarian versions of burgers, hot dogs, and chicken wings, and they offer two platters. Platter A consists of one burger, three hot dogs, and $5$ chicken wings,
Garis M Suero
asked
Dec 22, 2021
by
Garis M Suero
8.8k
points
Mathematics
middle-school
1
answer
4
votes
63.0k
views
asked
Oct 8, 2024
224k
views
On May 11, 2012, Anna purchased a hamburger from the drive-through window at Joe’s Burgers. Back at her office, she got violently sick after eating the burger. She hadn’t had anything else to eat that
Twinlakes
asked
Oct 8, 2024
by
Twinlakes
7.6k
points
Law
high-school
2
answers
0
votes
224k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org