menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
2. At Burger World, you can buy a party platter of 25 burgers for $75. What is the unit rate price of one hamburger?
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
2. At Burger World, you can buy a party platter of 25 burgers for $75. What is the unit rate price of one hamburger?
asked
Feb 28, 2021
19.8k
views
2
votes
2. At Burger World, you can buy a party platter of 25 burgers for $75. What
is the unit rate price of one hamburger?
Mathematics
high-school
Sebahat
asked
by
Sebahat
8.5k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
4
votes
Answer:
$3
Explanation:
25 times 3=75
Alexandru Puiu
answered
Mar 4, 2021
by
Alexandru Puiu
7.8k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Aug 10, 2021
109k
views
2. At Burger World, you can buy a party platter of 25 burgers for $75. What is the unit rate price of one hamburger?
Zayadur
asked
Aug 10, 2021
by
Zayadur
7.5k
points
Mathematics
high-school
1
answer
1
vote
109k
views
asked
Dec 22, 2021
63.0k
views
The Highly Improbable Foods Company makes vegetarian versions of burgers, hot dogs, and chicken wings, and they offer two platters. Platter A consists of one burger, three hot dogs, and $5$ chicken wings,
Garis M Suero
asked
Dec 22, 2021
by
Garis M Suero
8.8k
points
Mathematics
middle-school
1
answer
4
votes
63.0k
views
asked
Oct 8, 2024
224k
views
On May 11, 2012, Anna purchased a hamburger from the drive-through window at Joe’s Burgers. Back at her office, she got violently sick after eating the burger. She hadn’t had anything else to eat that
Twinlakes
asked
Oct 8, 2024
by
Twinlakes
7.6k
points
Law
high-school
2
answers
0
votes
224k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Categories
All categories
Mathematics
(3.7m)
History
(955k)
English
(903k)
Biology
(716k)
Chemistry
(440k)
Physics
(405k)
Social Studies
(564k)
Advanced Placement
(27.5k)
SAT
(19.1k)
Geography
(146k)
Health
(283k)
Arts
(107k)
Business
(468k)
Computers & Tech
(195k)
French
(33.9k)
German
(4.9k)
Spanish
(174k)
Medicine
(125k)
Law
(53.4k)
Engineering
(74.2k)
Other Questions
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org