116k views
2 votes
Statistic Company A Company B Arithmetic Mean 500 600 Median 500 500 Mode 500 300 Standard Deviation 40 20 Mean Absolute Deviation 32 16 Quartile Deviation 25 14 Range 240 120 Sample Size 100 80 The middle 95% of the wires from Company A tested between (________) and (upper) limit. Record ONLY the lower limit as a whole number.

1 Answer

0 votes

Answer:

The answer is "About 421.6 and 578.4 the middle of 95% of both the wires of the A business checked".

Explanation:

The Mean = Median = Mode= 500 for company A

It also will see company A as a regular delivery

Mean > Median > Mode for the business B

Company B would seem to have a correct warped delivery

The value of Z varies in the center of 95% of the wires:
(-1.96\ \ from \ \ 1.96)


\text{The lower bound} = Mean - 1.96 * \sigma


= 500 - 1.96 * 40 \\\\= 500 - 78.4\\\\= 421.6


\text{The upper limit = Mean} + 1.96 * \sigma


= 500 + 1.96 * 40 \\\\= 500 + 78.4 \\\\= 578.4

User Danae
by
6.5k points