Answer:
$36
Explanation:
First divide the $24 to find how much each tennis ball costs.
24 / 8 = 3
Then multiply 3 (the cost per tennis ball) by 12 (the amount of tennis balls)
3 x 12 = 36
36 is your answer
36
half of 8 is 4 so half of 24 is 12 and 12 plus 24 is 36
5.8m questions
7.5m answers