77.8k views
4 votes
Farmer John sells a dozen of eggs for $1.56. What is the unit cost per egg?

User Studgeek
by
4.7k points

2 Answers

3 votes

Answer:

$0.13

Explanation:

Divide the total cost by the amount of items.

1.56/12=0.13

User Santosh Anand
by
4.4k points
7 votes

Explanation:

There are 12 in a dozen, so each egg would cost $1.56.

Now, you must multiply $1.56 by 12. Now you can find the answer from here. Hope this helps!

User Masinde Muliro
by
5.0k points