219k views
3 votes
Dunkin donuts is selling a 12 muffins for $3.60. What is the unit price per muffin? **

User TomServo
by
6.3k points

2 Answers

1 vote

Answer: $0.30

Explanation:

User Mouckatron
by
6.2k points
4 votes

Answer:

30 cents per muffin

Explanation:

3.60 divided by 12=.30

User Doc Holiday
by
5.2k points