6.7k views
4 votes
The table below shows four problems using decimals.

Problem Number
Problem
1
How many grams are in 2.3 kilograms? Recall that there are 1000 grams in a kilogram.
2
How many 85-cent nutrition bars can Mary buy for $20.00?
3
How many quarts does Mike have to buy for a recipe that calls for 13.7 cups? Recall that there are 4 cups in a quart.
4
How many days will a trip take if it takes 152.45 hours? Recall that there are 24 hours in a day.

Which problem would be solved using multiplication, and what is the solution to the problem?
A: Problem 1 requires multiplication. There are 2300 grams in 2.3 kilograms.
B: Problem 2 requires multiplication. Mary can buy 23 nutrition bars.
C: Problem 3 requires multiplication. Mike has to buy 54.8 quarts for the recipe.
D: Problem 4 requires multiplication. The trip will take 3658.8 days.

User J J
by
5.5k points

2 Answers

5 votes

Answer:

Its A

Explanation:

I just want the points lol

User Gijs Brandsma
by
5.4k points
2 votes

Answer:

A, Problem one requires multiplication.

Explanation:

The other problems all require division because for problem 2 you would have to divide 20.00 by 0.85. In the 3rd problem, you would have to divide 13.7 by 4. In the 4th problem, you would have to divide 152.45 by 24 to get the right answer.

User Augustin Riedinger
by
5.2k points